print-3d-castle

Dom z drukarki 3d

Czy druk 3D jeszcze zaskakuje? Czy pojawiające się informacje w mediach na jego temat robią jeszcze na kimś wrażenie? Drukowanie narządów wspomagających przeszczepy, elementów kości i tkanek, które ratują życie, tworzenie przy ich pomocy idealnych protez, dzięki którym wzrasta komfort życia osób niepełnosprawnych. Budowanie trwałych makiet, „drukowanie” figurek prezentujących nas samych czy wielkich konstrukcji metalowych – informacje tego typu dobiegają do nas niemal codziennie. Ale czy drukarka 3D może stworzyć …dom?

Domy z drukarek 3D to już nie nowość. Są one tworzone już od kilku lat. Najczęściej budowle tego typu możemy spotkać w Chinach. Jednym z konstruktorów, który technologią druku 3D zajmuje się już od ponad 10 lat jest Ma Yihe. Skonstruował on olbrzymia drukarkę, której wysokość wynosi 6,6 metra, szerokość 10 metrów, a długość aż 40 metrów. Przy jej pomocy został niedawno „wydrukowany” 5 kondygnacyjny dom. Jest to najwyższy budynek stworzony za pomocą tej technologii. Osoby zainteresowane drukiem 3D mogą podziwiać również piękną willę o powierzchni 1100 metrów kwadratowych, czy powstałe, w przeciągu jednej dobry, osiedle dziesięciu domów. Warto dodać, że nie tylko ściany tych budynków tworzone są za pomocą drukarek. Są one wykorzystywane do drukowania wszelkich detali, takich jak balustrad, zdobień czy kolumn. Czy budowanie domów w ten sposób jest opłacalne? Oczywiście koszt zakupu czy konstrukcji drukarki jest ogromny, jednak sam druk domu może być nawet kilkadziesiąt razy tańszy niż budowa sposobem klasycznym.

A w jakim kierunku będzie zmierzała historia drukarek 3D? Z pewnością będą one wykorzystywane jeszcze część, wyręczając nas w wielu zadaniach. Można być pewnym, że równie chętnie jak obecnie będą wykorzystywane w budownictwie oraz w medycynie, ale także w wielu dziedzinach, w których konieczna jest precyzja. Być może nie nadszedł jeszcze czas, aby każdy z nas potrzebował tego sprzętu w domu, można się jednak spodziewać, że już niebawem większość firm będzie potrzebowała jej w swoim wyposażeniu.

Jacek Niemcewicz

Jacek Niemcewicz

Pasjonat, specjalista z zakresu technologii wydruku 3d. Swoje pasje rozwija poprzez uczestnictwo w zaawansowanych projektach oraz wdrożeniach technicznych, w tym zwłaszcza związanych ze skanowaniem i drukowaniem 3d.

Więcej