drukarka3d

Drukować, czy nie drukować?

Druk przestrzenny, pomimo tego że znany już od dawna, dopiero od niedawna stał się naprawdę popularny. Wykorzystywany jest przez duże firmy, coraz częściej przez uczelnie i przez szkoły. Nikogo nie dziwi juz fakt, że osoba prywatna szuka informacji n a temat druku przestrzennego i jest zainteresowana zakupem takiego sprzętu. Czy w ogóle drukowanie sie opłaca?

Jeżeli prowadzisz działalność…

Jeżeli prowadzisz działalność; projektujesz bardzo modne i odważne ubrania, zajmujesz sie wytwórstwem biżuterii, masz firmę oferująca oryginalne przedmioty lub wytwarzasz coś innego na większa skale i uważasz, że druk 3D może wpłynąć na lepszy wizerunek twojej firmy, to tak – zakup drukarki i drukowanie się opłaca. Możesz skorzystać wtedy z oferty drukarka 3d Kraków i sprawdzić, czy nie ma tam modelu, który byłby dla Ciebie idealny.

Nieco inna sytuacja jest wtedy, gdy jesteś hobbistom; nie będziesz sprzedawał swoich wydrukowanych projektów, ale będziesz wykonywał je dla siebie. Wtedy druk może okazać się mało opłacalny. Dlaczego? Ponieważ koszt samej drukarki to nie wszystko. Należy doliczyć do tego oprogramowanie (niekiedy dostępne z drukarką, są tez gotowe, darmowe e biblioteki projektów dostępne w sieci), a także koszt filamentów – materiałów do druku. Nie są one tanie – średnio kosztują ok 150 zł za 1 kg materiału. Oczywiście wiele materiałów jest znacznie droższych. Jednak, jeżeli masz pieniądze, a druk 3D był twoim marzeniem – czemu nie?

Jacek Niemcewicz

Jacek Niemcewicz

Pasjonat, specjalista z zakresu technologii wydruku 3d. Swoje pasje rozwija poprzez uczestnictwo w zaawansowanych projektach oraz wdrożeniach technicznych, w tym zwłaszcza związanych ze skanowaniem i drukowaniem 3d.

Więcej