przemyslowa-drukarka-3d

Jaka jest przyszłość drukarek 3D?

Druk 3D powstał w latach 80-tych ubiegłego wieku. Przez ten czas niezwykle się rozwinął. Przede wszystkim zwiększyła się liczba materiałów, z których możliwy stał się druk. Poza tym, drukarki zaczęły posiadać nowe funkcjonalności, stały się też większe – wykorzystuje się je w medycynie, w architekturze, w modzie, a nawet w budownictwie – tak, to nie żart – za pomocą przemysłowych drukarek 3D powstają domu, a nawet całe osiedla. To wszystko stało się w bardzo krótkim czasie – w jakim kierunku pójdzie druk 3D? Jaka jest jego przyszłość?

Jak przewidują eksperci …

Jak przewidują eksperci druk 3D będzie wykorzystywany na większą skalę przede wszystkim w medycynie (w połączeniu z biotechnologią), ale również w przemyśle spożywczym – całkiem prawdopodobne jest, że upowszechni się druk 3D żywności. Jeszcze kilka lat temu, kiedy druk 3D robił się popularny, i znaczna ilość osób była zainteresowana tą technologią, złośliwi żartowali, a nawet twierdzili dość poważnie, że druk 3D wyginie śmiercią naturalną. Jak jednak pokazały ostatnie lata, druk nie tylko nie wyginął, ale znacznie poszerzył swój zasięg i zdobył wielu nowych zwolenników. Biorąc pod uwagę, że ceny sprzętu spadają (wolno, ale jednak zauważalnie), a właściwości drukarek wciąż się powiększają, możemy z całym przekonaniem powiedzieć, że druk 3D będzie coraz bardziej powszechny. Kto będzie chciał drukować w 3D? Przede wszystkim druk w znacznie większym stopniu będą wykorzystywać firmy. Osoby indywidualne być może będą decydowały się na zakup drukarek dla celów hobbistycznych, jednak bardziej prawdopodobne jest to, że wydruki będą zlecać do centrów druku 3D, gdzie ceny zaczną systematycznie spadać.

Na koniec przytoczmy jedna słowa Terrego Wohlersa: „Szczerze mówiąc nie wiem, czy wiemy (jak będzie). Nikt nie przewidział np. tego, że będziemy odtwarzać na telefonach filmy video… To co jest najbardziej ekscytujące w druku 3D, to to, że nie wiemy w którym kierunku to będzie zmierzać w przyszłości.

Jacek Niemcewicz

Jacek Niemcewicz

Pasjonat, specjalista z zakresu technologii wydruku 3d. Swoje pasje rozwija poprzez uczestnictwo w zaawansowanych projektach oraz wdrożeniach technicznych, w tym zwłaszcza związanych ze skanowaniem i drukowaniem 3d.

Więcej